חפש ערך
  אתר דעת ועדת היגוי צור קשר
כל הערכים
ערכים שהוכנסו לאחרונה
אישים
ארץ ישראל
בית מקדש
היסטוריה
הלכה
חינוך
חסידות
לשון עברית
מוסר
מועדים
מושגים
מנהגים
משנה, תלמוד ומדרש
משפחה
משפט עברי
ספרות
פילוסופיה וקבלה
ציונות
רפואה
שואה
תולדות ישראל
תנ"ך ופרשנות
תפילה
לדף ראשי

הספר הלבן של צ'רצ'יל - 1922

הספר הלבן של צ'רצ'יל, יוני 1922, שהגביל את הצהרת בלפור והביא לקריעת עבר הירדן המזרחי מתחומי הבית הלאומי.

בעקבות פרעות תר"ף ותרפ"א (1920 ו-1921) (ראה ערך), ביקר בשנת 1922 בארץ ווינסטון צ'רצ'יל, שר המושבות. ביוני אותה שנה פרסמה ממשלת בריטניה "ספר לבן", בו נאמר כי פעולות האיבה נבעו מהחשש של הערבים שנבע מהצהרות שנשמעו לאחרונה מפי היהודים, לפיהן: "ארץ-ישראל היא יהודית כמו שאנגליה היא אנגלית". לדעת הוועדה זהו פירוש מוגזם של הצהרת בלפור.
ממשלת הוד מלכותו מבקשת להדגיש כי בהצהרת בלפור נאמר ש"הבית הלאומי" יוקם בתוך ארץ-ישראל ((in Palestin ובשום מקום לא נאמר שארץ-ישראל כולה תהיה "הבית הלאומי".
לשאלה, מה הייתה הכוונה בפיתוח "הבית הלאומי ליהודים בארץ-ישראל"? התשובה היא שאין כוונה לכפות אזרחות יהודית על כל תושבי ארץ-ישראל. כוונת ההצהרה היא פיתוח היישוב היהודי בארץ, בעזרת יהדות העולם, וניהול החיים הפנים ארציים באופן עצמאי: בחירת המוסדות הפוליטיים בצורה דמוקרטית, קיום שירותי דת באמצעות הרבנות הראשית, קיום חינוך יהודי באמצעות רשת בתי-ספר, עיתונות עברית ומוסדות בריאות וסעד יהודיים.
כדי לפתח מדיניות זו, יש צורך בהגדלת מספר היהודים בארץ-ישראל באמצעות עלייה, אולם יש להתאים את היקף העלייה ליכולת הקליטה הכלכלית של הארץ.
זמן קצר לאחר פרסום הספר הלבן של צ'רצ'יל, פנתה ממשלת בריטניה לחבר הלאומים בבקשה לאפשר לה שלא להחיל את "הבית הלאומי היהודי" על שטחי עבר הירדן המזרחי. עוד נאמר בבקשה כי בעבר הירדן תוקם אדמיניסטרציה נפרדת שתהיה כפופה לנציב העליון. כן לא יחולו שום שינויים באשר ליתר הסעיפים הכלולים בכתב המנדט.
ב-16 בספטמבר 1922 אישרה מועצת חבר הלאומים את בקשתה של ממשלת בריטניה ובכך הופקע עבר הירדן המזרחי מתחום "הבית הלאומי היהודי".
עבדאללה בן חוסיין האשמי נתמנה לשליט עבר הירדן בחסות בריטית וזכה לתואר "אמיר".

מקור הערך: יהודה לפידות. מקור: The Avalon Project at Yale Law School

יש לך מה להוסיף או להעיר? לחץ כאן