חפש ערך
  אתר דעת ועדת היגוי צור קשר
כל הערכים
ערכים שהוכנסו לאחרונה
אישים
ארץ ישראל
בית מקדש
היסטוריה
הלכה
חינוך
חסידות
לשון עברית
מוסר
מועדים
מושגים
מנהגים
משנה, תלמוד ומדרש
משפחה
משפט עברי
ספרות
פילוסופיה וקבלה
ציונות
רפואה
שואה
תולדות ישראל
תנ"ך ופרשנות
תפילה
לדף ראשי

המצודה

כתב העת הראשון של האצ"ל

בשנת 1932 יצא לאור לראשונה כתב העת של האצ"ל בשם "המצודה". חברי המערכת, שגם כתבו את רוב המאמרים, היו: דוד רזיאל , אברהם שטרן, ח"ש הלוי ופרץ כרמלי. הלוי היה המזכיר הכללי של "קופת חולים עממית במושבות" מיסודה של "הדסה" ובלילות היה מדפיס את הביטאון בחשאי במכונת כתיבה בשישה עותקים. לאחר ההדפסה דאג הלוי להשמיד את נייר הפחם כדי לא להשאיר עקבות. עותק אחד היה נשלח למפקדה בתל-אביב לשם שכפול והפצה. עם קבלת העיתון היה נערך מסדר מפקדים ובו היו קוראים בקול את המאמרים והכתבות. לאחר מכן היה הטופס מועבר ממפקד למפקד כדי שיוכל לקרוא אותו בקול לפני יחידתו. הכתבות היו חתומות בכינויים כדי שלא יזהו את הכותבים, כמו: המתבודד - פרופ' יוסף קלוזנר, א - ד"ר י"ה ייבין; ש - אברהם שטרן; אינפנטריסט [חיל הרגלים] - דוד רזיאל; ה - חיים שלום הלוי ועוד.

בגיליון ד' של "המצודה" פורסם נוסח השבועה למצטרפים לארגון:
בשבת, ג' במרחשוון תרצ"ג [2.11.1932] נערך טקס מסירת הדגל הראשון לסניף ירושלים של הארגון.
בשם מפקדי הסניף וחבריו מסר מפקד הסניף את השבועה הבאה:

אנחנו נשבעים להיות נאמנים לדגל של הארגון הצבאי הלאומי בארץ-ישראל, להיות נכונים בכל רגע לכל פעולה להגשמת תקומתו השלמה של עם ישראל החופשי בארצו, שהוא סמל לה, לחיות ולמות בשבילו.
באותו גיליון של "המצודה" אנו מוצאים גם כתבה מאת קריצ'בסקי ובה דיון בדבר היערכות
לקראת חידוש הפרעות (שנקראו "מאורעות"):
במאורעות הבאים לא יתנפלו הערבים במקלות ובאבנים, ואולי גם לא באקדחים, אלא ברובים ובפצצות. אם אין אנו רוצים שבמאורעות הבאים נהיה כצאן לטבח - עלינו לנצל את תקופת השקט לשם הכנה והזדיינות מוגברת; הזדיינות בכל מיני הנשק המשוכלל ביותר. לדברים אלה חייבת לדאוג הנהלת הארגון...


מקור הערך: פרופ' יהודה לפידות

יש לך מה להוסיף או להעיר? לחץ כאן