חפש ערך
  אתר דעת ועדת היגוי צור קשר
כל הערכים
ערכים שהוכנסו לאחרונה
אישים
ארץ ישראל
בית מקדש
היסטוריה
הלכה
חינוך
חסידות
לשון עברית
מוסר
מועדים
מושגים
מנהגים
משנה, תלמוד ומדרש
משפחה
משפט עברי
ספרות
פילוסופיה וקבלה
ציונות
רפואה
שואה
תולדות ישראל
תנ"ך ופרשנות
תפילה
לדף ראשי

הולנד בשואה

מאורעות הולנד תחת שלטון הנאצים

עם הכיבוש הגרמני (מאי 1940) חיו במדינה 140,000 יהודים "מלאים" (לפי הגדרות הגזע הגרמניות) ועוד 20,000 "בני תערובות" מקומיים, ובהם 150,000 פליטים שהגיעו מגרמניה זמן קצר לפני כן. באוגוסט 1940 החל נישולם של היהודים מחיי הכלכלה והציבור; באוקטובר 1940 הוחל ברישום הרכוש היהודי כשלב מכין להפקעתו; בינואר 1941 חוייבו היהודים להירשם במרשם מיוחד. חודש לאר מכן ערכו הגרמנים מצוד בשכונה היהודית של אמסטרדם, בתגובה הוכרזה בעיר שביתה והיא דוכאה בכוח כעבור שלושה ימים. במקביל התגבר שיתוף הפעולה של משטרת הולנד ברדיפת היהודים; אנשי ס"ס הולנדים שרתו מאוחר יותר במחנות.

במרס 1941 החלה הפקעת 22,000 העסקים היהודיים, בחודש מאי הוטלו מגבלות על השימוש בנדל"ן בבעלות יהודית, ובאוגוסט הוחרמו רוב הנכסים הפיננסיים. במקביל, נשדדו יצירות אומנות, ריהוט וספרים בידי מטה מבצע רוזנברג. בקיץ 1941 נאסר על היודים להתערב בחברה הלא-יהודית במקומות ציבור, בבתי ספר, באוניברסיטאות ובאגודות מקצועיות.

בפברואר 1941 הורו השלטונות הגרמניים על הקמת ה"יודסה רט" (המועצה היהודית) באמסטרדם בראשות אברהם אשר ודוד כהן. באוקטובר הוחלה סמכות המועצה על כלל היהודים בהולנד. המועצה עסקה גם בהעברת פקודות הגרמנים ואכיפתן, בין היתר – בהנהגת "כוכב היהודים" הצהוב בתחילת מאי 1942. היא הקימה גם רשת של בתי ספר, פעלה בתחומי התרבות והספורט, אירגנה את חיי הדת ואף היתה מעורבת באספקת המזון.

מראשית 1941 נשלחו אלפי יהודים מובטלים למחנות עבודות כפייה. בינואר 1942 הוחל בהרחקת יהודים זרים ממחוזות החוף, ובאפריל 1943 נאסרה שהייתם של יהודים מחוץ לאמסטרדם או למחנות. ביולי 1942 גורשו 2,000 יהודים בפעם הראשונה לאושוויץ. בסך הכול גורשו למחנות 107,000 יהודים, כשני שלישים מהם לאושוויץ ורבים אחרים לסוביבור, ורק 5,200 מהם נשארו בחיים; רוב הגירושים דרך מחנה וסטרבורק. 25,000 יהודים הסתתרו, לרוב בעזרה של הולנדים, ושליש מהם נפלו בידי הגרמנים – לעיתים קרובות בשל הלשנות. ככלל, גורמי מינהלה הולנדיים רבים – ובהם משטרת אמסטרדם – סייעו בגירוש היהודים, והולנדים רבים שיתפו פעולה ברדיפות. לעומת זאת, ניצלו כמעט כל 4,500 הילדים שהוסתרו. בסך הכל נרצחו 76% מיהודי הולנד – השיעור הגבוה ביותר של קורבנות יהודים בקהילות מערב אירופה.

לאחר השואה החלה פרשה ארוכה של תשלום פיצויים על הרכוש המוחרם, שהיה חלקי ורק בשנים האחרונות שולמו סכומים נוספים, שגם הם לא הביאו לפיצוי מלא. כמו כן היה על הקהילה לנהל מאבק קשה להשבת ילדים שהוסתרו במשפחות לא-יהודיות ונתייחמו, וכמה מאות מהם לא הוחזרו לחיק הקהילה היהודית.


מקור הערך: איתמר לוין, לקסיקון השואה תשס"ה-2005.


הערות לערך:
שם המעיר: שרה ב"ק
הערה: נדמה לי שהנתון לפיו היו בהולנד 130 אלף פליטים מגרמניה הוא טעות. אני מבינה שהמספר הנכון הוא בין 15 ל 20 אלף פליטים.
תודה וישר כוח
שרה ב"ק
מקור ההערה: ידע אישי


יש לך מה להוסיף או להעיר? לחץ כאןערכים קרובים
שואה
וסטרבורק