חפש ערך
  אתר דעת ועדת היגוי צור קשר
כל הערכים
ערכים שהוכנסו לאחרונה
אישים
ארץ ישראל
בית מקדש
היסטוריה
הלכה
חינוך
חסידות
לשון עברית
מוסר
מועדים
מושגים
מנהגים
משנה, תלמוד ומדרש
משפחה
משפט עברי
ספרות
פילוסופיה וקבלה
ציונות
רפואה
שואה
תולדות ישראל
תנ"ך ופרשנות
תפילה
לדף ראשי

בלזץ

מחנה השמדה בדרום-מזרח מחוז לובלין שבפולין

מחנה השמדה בדרום-מזרח מחוז לובלין שבפולין, אחד משלושת המחנות בהם נרצחו יהודי פולין במסגרת "מבצע ריינהרד". הוקם בין נובמבר 1941 למרס 1942, בשטח של 73,000 מטרים רבועים. שיטת ההשמדה בבלז'ץ היתה הבסיס לזו שהונהגה ביתר המחנות: סלקציה של המגיעים ברכבות הגירוש בנות עשרות קרונות, בחירת חלק קטן מהם לעבודות התיפעול של המחנה (כולל עקירת השיניים מהגופות ושריפתן) ורצח הנותרים בתאי גזים שהוסוו כמקלחות. במחנה זה שוכללה שיטת ההשמדה ההמונית, כך שכל משלוח חוסל 60 – 90 דקות.

במרס-יוני 1942 נרצחו בבלז'ץ עשרות אלפי יהודים מלובלין, לבוב, קרקוב וגטאות אחרים. לאחר מכן הושבת המחנה למשך חודש לצורך הקמת תאי גזים גדולים יותר. ביולי - דצמבר נרצחו במקום 130,000 יהודים ממחוז קרקוב ו-225,000 מאזור לבוב וממחוזות לובלין ורדום. קורבנות אחרים הגיעו מגרמניה, אוסטריה וצ'כוסלובקיה. בסך הכול נרצחו בבלז'ץ 600,000 בני אדם, כולם יהודים. פעולת המחנה הסתיימה בדצמבר 1942, עם השמדת רוב יהודי פולין, ועד אביב 1943 נשרפו הגופות ונקבר האפר. אדם אחד בלבד, רודולף רדר, שרד מבלז'ץ.

מתוך עדותו של קורט גורשטיין, מאי 1945:
"בפינה [בדרך לתאי הגזים] עומד איש ס"ס חזק האומר למסכנים האלה בקול מלטף: 'לא יקרה לכם מאומה. עליכם רק לנשום עמוק. זה מחזק את הריאות. נשימה זה הכרחית בגלל המחלות המדבקות, זה חיטוי טוב!' על השאלה בעניין גורלם הוא מסביר להם: 'הגברים יצטרכו כמובן לעבוד, לבנות כבישים ובתים. הנשים לא צריכות לעבוד, הן יכולות, אם תרצינה, לעזור במשק בית או במטבח'. אצל אחדים מן המסכנים האלה מנצנץ עוד פעם זיק של קטן של תקווה, מספיק בכדי להובילם ללא התנגדות לתאי המוות. הרוב יודעים הריח מסגיר את גורלם. אז הם מטפסים על המדרגה הקטנה ורואים את האמת. אמהות שותקות וילדים על חזותיהן, ילדים קטנים וערומים מכל הגילים. הם מהססים, אבל נכנסים לחדרי המוות, ברובם ללא מילה, נדחפים על-ידי הבאים מאחוריהם, מואצים על-ידי המגלבים של אנשי הס"ס. אשה יהודייה כבת 40 שעיניה לוהטות צועקת, כי דם ילדיה יחול על ראש הרוצחים. האופטמן של המשטרה [כריסטאן] וירט עצמו נותן לה חמש מכות במגלב בפנים והיא נעלמת בתא הגז". (השואה בתיעוד, עמ' 279).


מקור הערך: איתמר לוין, לקסיקון השואה תשס"ה-2005.

יש לך מה להוסיף או להעיר? לחץ כאןערכים קרובים
שואה