חפש ערך
  אתר דעת ועדת היגוי צור קשר
כל הערכים
ערכים שהוכנסו לאחרונה
אישים
ארץ ישראל
בית מקדש
היסטוריה
הלכה
חינוך
חסידות
לשון עברית
מוסר
מועדים
מושגים
מנהגים
משנה, תלמוד ומדרש
משפחה
משפט עברי
ספרות
פילוסופיה וקבלה
ציונות
רפואה
שואה
תולדות ישראל
תנ"ך ופרשנות
תפילה
לדף ראשי

ועידת ואנזה

ישיבה שהתקיימה ב-20 בינואר 1942 בפרבר ואנזה בברלין, לתיאום לוגיסטי של השמדת יהדות אירופה.

מארגן הישיבה, ריינהרד היידריך, מסר בה רשמית על אישורו של היטלר לפתור את בעיית יהודי אירופה באמצעות רצח עם. השמדת היהודים,, בעיקר בשטחי בריה"מ, כבר היתה בעיצומה, אך ברור היה שלא ניתן יהיה לרצוח באותה צורה – הוצאות להורג המוניות ביריות – את יהודי השטחים שאינם אזורי לחימה, ויהיה צורך למצוא דרכים אחרות. בנושא זה דנו 15 הפקידים הבכירים של הרשויות הנוגעות בדבר, אשר התכנסו בוואנזה.

היידריך פרס בוועידה את תוכניתו: ניצול כוח העבודה של היהודים תוך שרבים ימותו במהלך העבודות, ורצח ישיר של הנותרים. על התוכניות זו היתה הסכמה מלאה, ורק גורלם של מי שהיו נשואים בנישואי תערובת עורר דיון שהוכרע מאוחר יותר. בעקבות דבריו של היידריך, דנו הנוכחים בצורה גלויה בטכניקות ההשמדה האפשריות. לאחר שעה וחצי של דיון, שלווה בכיבוד ומשקאות, סיכם היידריך את הישיבה בקריאה לשיתוף פעולה של כל הנוגעים בדבר. פרוטקול הוועידה, מהמסמכים החשובים ביותר בתולדות השואה, כולל בין היתר מניין של היהודים שנועדו להשמדה, בשלב הראשון על-פי מדינות מושבם (ובכלל זה המדינות הניטראליות ואלו שטרם נכבשו), ובסך הכול – לפחות 11 מיליון נפש. בווילה יש כיום מוזיאון.

מתוך פרוטקול ועידת ואנזה: "ראש משטרת הביטחון והס"ד ס"ס אוברגרופנפירר [ריינהרד] היידריך מסר בפתיחה על מינויו על-ידי הרייכסמרשל [הרמן גרינג] לממונה על הכנת [התכונית] לפיתרון הסופי של השאלה היהודית באירופה והצביע על כך, שהישיבה כונסה לשם הבהרת שאלות היסוד. רצונו של הרייכסמרשל שתומצא לו תכונית הנוגעת לצדדים הארגוניים, הענייניים והחומריים מתוך ראיית הפיתרון הסופי של השאלה היהודית באירופה. הדבר מחייב דיון משותף מוקדם של כל המוסדות המרכזיים המעורבים במישרין בשאלות האלה, למען תיאום קווי הפעולה... במקום ההגירה בא עתה כאפשרות פיתרון נוסף – פינוי היהודים למזרח, וזאת לאחר הסכמה מוקדמת מתאימה של הפירר... במהלך הפיתרון הסופי הזה של השאלה היהודית באירופה באים בחשבון כ-11 מיליון יהודים... תחת הנהגה מתאימה יש במהלך הפיתרון הסופי להוביל באופן מתאים את היהודים לגיוס עבודה במזרח. אותם היהודים הכשרים לעבודה יובלו לשטחים אלה בפלוגות גדולות, תוך הפרדה בין המינים, כסוללי כבישים; חלק גדול מהם יאבד ללא ספק במהלך התמעטות הטבעית. אלה שייוותרו עד הסוף, הם בלי ספק אותו חלק שיש לו כושר התנגדות גדול ביותר, ולו ייינתן טיפול מתאים, כי הוא מהווה ברירה טבעית, ובמקרה של שחרורו ישמש כגרעין לבניין יהודי חדש". (השואה בתיעוד, עמ' 199-206)


מקור הערך: איתמר לוין, לקסיקון השואה תשס"ה-2005.


הערות לערך:
שם המעיר: יהדות צפון אפריקה בשואה
הערה: משום מה אתה מזכירים רק את יהודי אירופה בעוד הוועידה קבעה שגם יהדות צפון אפריקה מועמדת להשמדה והם נכללו במפר 700,000 יהודים תחת הכותרת צרפת בעוד במציאות מספרם של יהודי צרפת היה כ 300,000 בלבד. בשנת 1939 בעיני הצרפתים ובעיני האירופאים בכלל צפון אפריקה נחשבה כחלק אינטגרלי של צרפת.
הנאצים אשר היו שותפים לדעה זו התיחסו ליהדות צפון אפריקה כחלק מיהודי צרפת. מוטי כהןטל 09-8332753

מקור ההערה: wikipedia


שם המעיר: אילן הרפז
הערה: בועידת ואנזה לא הוזכרה יהדות צפון אפריקה ולו במילה אחת . אין זה כמובן אומר שהמוטיבציה הגרמנית לרצח יהודי צפון אפריקה לא היתה קיימת . יחד עם זאת יש לזכור כי אל הקורפוס האפריקאי הגרמני נלוותה רק יחידה אחת של הס"ס שנקראה איינזאץ - אג'יפשן . עניין זה מעיד כי אפשר שהגרמנים לא האמינו שיהיה ביכולתם לחסל גם את יהדות צפון אפריקה אם כי אפשר גם שהם בנו על משתפי פעולה מקומיים שיעזרו להם בחיסול היהודים . העניין לא ממש ברור וראוי למחקר מקיף . יחד עם זאת אין בכלל להטיל ספק כי האירועים בצפון אפריקה היו חלק בלתי נפרד מאירועי השואה גם אם הם לא בשלו להשמדה מסיבית של היהודים שם בגלל סיבות שונות .


יש לך מה להוסיף או להעיר? לחץ כאןערכים קרובים
שואה