חפש ערך
  אתר דעת ועדת היגוי צור קשר
כל הערכים
ערכים שהוכנסו לאחרונה
אישים
ארץ ישראל
בית מקדש
היסטוריה
הלכה
חינוך
חסידות
לשון עברית
מוסר
מועדים
מושגים
מנהגים
משנה, תלמוד ומדרש
משפחה
משפט עברי
ספרות
פילוסופיה וקבלה
ציונות
רפואה
שואה
תולדות ישראל
תנ"ך ופרשנות
תפילה
לדף ראשי

עשתרות קרנים

עיר גדולה בבשן, קרובה לעיר קרנים

עיר גדולה בארץ הבשן, שהייתה קרובה לעיר קרנים, עשתרות זו ירדה בתקופה מאוחרת מגדולתה הראשונה, וכדי לציין אותה אל נכון, הסמיכו את שמה לשם קרנים, העיר והמחוז הידועים בבשן.

יש אומרים, שעשתרות קרנים רוצה לומר: עשתרות הסמוכה לעיר החשובה קרנים, ואחרים סוברים שהכוונה היא לעיר ולמחוז, לאמר: עשתרות העיר וקרנים המחוז. ובפי חז"ל נקראה "בעשתרא דקרנא" (בראשית רבה מב, י).

"במסע העונשים" שלו, הכה כדרלעמר את יושביה הקדמונים של עשתרות קרנים, את הרפאים, שהשתתפו במרד עמי המערב והדרום נגד שליטיהם מלכי עילם (בראשית יד, ה).

עשתרות שלטה על דרך המלך, שעברה לאורך עבר הירדן, ולפיכך פגעו בה מלכי מסופוטמיה שבאו לכבוש את ארצות המערב. תכליתם הייתה לכבוש ראשית כל את ערי הבריח העומדות בפתחי הדרכים הראשיות.

לפי חז"ל, נמצאת עשתרות קרנים בבקעה בין שני הרים גבוהים הפורשים צלם עליה, כי כן בדיון על הלכת סוכה בעיר זאת מפרש רש"י: "עשתרות קרנים. שני הרים גדולים והשפלה ביניהם, ומתוך גובה ההרים אין חמה זורחת שם בשפלה" (סוכה ב.). לדברי אבסביוס (אונומס' 4), היו בימיו שני כפרים בבשן, בין אדרעי ואבילא, שנקראו בשם זה והיו רחוקים אחד מהשני כתשעה מילים (כ-14 ק"מ). לפי זה קובעים את האחד בתל עשתרא (בו קבענו מקום עשתרות), ואת השני באל עשארי לדרומו של התל. אבל נראה שאין זו אלא עיר אחת, והבלבול נוצר בגלל השם הכפול: עשתרות קרנים.


מקור הערך: מעובד על פי פנחס נאמן, אנציקלופדיה גיאוגרפית מקראית, תשכ"ו, וברשות הוצאת יבנה


הערות לערך:
שם המעיר: מוטי דניאל
הערה: עשתרות הייתה אחת הערים המרכזיות בבשן בתקופת אחאב 855 לפנה"ס.קרניים נוסדה ע"י הדד ה-2 כעיר מינהלית כ10 שנה אחרי איחוד ארם-דמשק 830 לפנה"ס. קרוב לעיר עשתרות . עשתרות ירדה מגדולתה בפרט אחרי האיחוד של ארם ומאז נקראה "עשתרות קרניים" (כמו שאומרים היום שכונה בתוך עיר).
אחרי כל זאת, להגיד שהייתה עיר כזאת בשם הזה בתקופת אברהם אבינו? אני לא ידוע מתי נכתב סיפור זה אבל ברור שהוא נכתב אחרי שנת 800 לפנה"ס. למה לא לכתוב הערה על זה?
מקור ההערה: שיעור בעברית (אבני פינה)


יש לך מה להוסיף או להעיר? לחץ כאן