חפש ערך
  אתר דעת ועדת היגוי צור קשר
כל הערכים
ערכים שהוכנסו לאחרונה
אישים
ארץ ישראל
בית מקדש
היסטוריה
הלכה
חינוך
חסידות
לשון עברית
מוסר
מועדים
מושגים
מנהגים
משנה, תלמוד ומדרש
משפחה
משפט עברי
ספרות
פילוסופיה וקבלה
ציונות
רפואה
שואה
תולדות ישראל
תנ"ך ופרשנות
תפילה
לדף ראשי

בקעת בית כרם

בקעה בגליל. בגבול בין הגליל העליון לגליל התחתון: אורכה כ-11 ק"מ ורוחבה כשני ק"מ. כביש עכו לצפת עובר לאורכה של בקעה זו, ליד הכפר מג'ד אל-כרום: שם זה מרמז על שרידי שמה העברי של בקעה זו, לפנים.

ניתן לקבוע בוודאות שהמשנה מתכוונת לבקעה זו שבגליל התחתון, כיוון שבבריתות המקבילות למשנה זו היא מוזכרת בין בקעות אחרות, שכולן בגליל התחתון:
"כמי אדמה כיצד? מביא אדמה מבקעת בית כרם, ומציף עליה מים דברי ר' מאיר. ר' יהודה אומר: מבקעת סכני; ר' יוסי אומר: מבקעת יטבת; ר' שמעון בן אלעזר אומר משום ר' מאיר: אף של בקעת גנוסר כיוצא בהן. משערין אותן עכורין ואין משערין אותן צלולין" (תוספתא נידה פ"ג, הי"א).
אלה הן בקעות אלוביאליות: אדמתן, אדמת-סחף בצבע שחור-אדום, מתמוססת במים ועושה אותם עכורים.

בתקופת המשנה והתלמוד ישבו בסביבת הבקעה הרבה יישובים יהודיים ולאחרונה נוסדה שם העיירה כרמיאל, היושבת במרחק של 23 ק"מ מעכו ו-30 ק"מ מצפת.

העיר כרמיאל
העיר הוקמה בבקעת בית הכרם בשנת 1964, במטרה לייהוד את הגליל. מיקומה של העיר נבחר מתוך כוונה ליצור קשר התיישבותי יהודי בסמוך לכביש עכו - צפת, הכביש העיקרי המחבר את מרכז הארץ עם ישובי הגליל העליון ואצבע הגליל.
בשנת 1972 קיבלה העיר מעמד של עיירת פיתוח. מעמד זה נתן לעיר אפשרות למשוך זוגות צעירים רבים בשל התמריצים הכלכליים הניתנים על ידי הממשלה. בשנת 1986 הפכה כרמיאל רשמית לעיר.
בשנות ה-90 נקלטו בעיר מעל 17,000 עולים מברית המועצות לשעבר וכן עברו אליה תושבים בני הארץ.

יש לך מה להוסיף או להעיר? לחץ כאןערכים קרובים
בקעת בית כרם (ביהודה)