חפש ערך
  אתר דעת ועדת היגוי צור קשר
כל הערכים
ערכים שהוכנסו לאחרונה
אישים
ארץ ישראל
בית מקדש
היסטוריה
הלכה
חינוך
חסידות
לשון עברית
מוסר
מועדים
מושגים
מנהגים
משנה, תלמוד ומדרש
משפחה
משפט עברי
ספרות
פילוסופיה וקבלה
ציונות
רפואה
שואה
תולדות ישראל
תנ"ך ופרשנות
תפילה
לדף ראשי

תסמונת אספרגר

הפרעה בהתפתחות, בדומה לאוטיזם, אך בצורה יותר קלה.

תסמונת אספרגר שייכת לקבוצת הפרעות ההתפתחות הנרחבות מתאפיינת בליקויים בשלושה תחומים מרכזיים:
· ליקוי ביכולת ליצור יחסים חברתיים הדדיים: באופן טיפוסי הילד יהיה מבודד חברתית. למרות רצונו של הילד בחברה הוא אינו מצליח ללמוד בכוחות עצמו כיצד להשתתף במשחק, ומהם קודי ההתנהגות בסיטואציות החברתיות השונות. הוא נתפש "מוזר" בעיני בני גילו, "בלתי מסתגל" או "לא- חברותי" בעיני מוריו, ואינו מצליח להתערות בפעילות החברתית.

· ליקוי בתקשורת הפרגמטית, הן המילולית והן הבלתי- מילולית: הילד מתקשה בהבנת מלים וביטויים דו- משמעיים ("קפוץ למכולת"), או כאלה שמשמעותם הפרגמטית שונה מזו הסמנטית ("חם כאן" במשמעות, "פתח את החלון"). הוא גם מתקשה להבין, וכמובן להשתמש בעצמו, במחוות ושפת גוף. הילד ממעיט ליזום פניה לחבריו, ומתקשה לענות על פניות אליו. שפתו של הילד לא טבעית לבני גילו, ומתאפיין בלקסיקון פורמלי ושפה גבוהה.

· התנהגות בעלת אופי חזרתי וסטריאוטיפי, והתעניינות במגוון נושאים צר: באופן טיפוסי הילד מתעניין מאוד ו"מתמחה" בנושאים שהם לפעמים מוזרים או שוליים - קווי אוטובוס, רשימות שמיות, בעלי חיים בדרום אמריקה, וכד'. הילד גם מרבה לספר לאחרים על תחומי העניין שלו, אך לרוב יעשה זאת כהרצאה, מבלי לברר אם הם בכלל מתעניינים.


מקור הערך: מהאתר של עמותת אספרגר, ישראל

יש לך מה להוסיף או להעיר? לחץ כאןערכים קרובים
אוטיזם