חפש ערך
  אתר דעת ועדת היגוי צור קשר
כל הערכים
ערכים שהוכנסו לאחרונה
אישים
ארץ ישראל
בית מקדש
היסטוריה
הלכה
חינוך
חסידות
לשון עברית
מוסר
מועדים
מושגים
מנהגים
משנה, תלמוד ומדרש
משפחה
משפט עברי
ספרות
פילוסופיה וקבלה
ציונות
רפואה
שואה
תולדות ישראל
תנ"ך ופרשנות
תפילה
לדף ראשי

היטלר אדולף

מנהיגה של גרמניה הנאצית.(1889-1945). ייזכר לדיראון בתולדות האנושות יותר מכל השליטים העריצים שחיו עד כה.

גרם למלחמת העולם השניה ולשפך הדם הרב בה. אחראי לרצח שישה מיליון יהודים, גברים, נשים וטף, להתעללות ביהודים, שוד נכסים וגזלת כל זכויותיהם משנת 1933, שנת עלייתו לשלטון, עד יומו האחרון. האיש שהתיימר להיות אוהב עמו, וראה בגרמנים את הגזע העליון, המיט עליהם שואה קשה, גרם למותם של מיליוני גרמנים, ולתשלום פיצויים למדינות בהם גרמו להרס בזמן המלחמה.

אויבה זה של האנושות נולד בברינו, עיירה באוסטריה, סמוך לגבול הגרמני, שבה שימש אביו פקיד המכס האוסטרי. לאחר שלא נתקבל לבית-הספר לאמנות בווינה, הלך למינכן ונאבק קשה על קיומו בהתפרנסו ממכירת גלויות צבעוניות, שצייר בעצמו ברחוב. היה קרוב לחוגים אוסטריים, שראו בארצם חלק מ"גרמניה הגדולה", וביקשו להתאחד עמה. ועל-כן, משפרצה מלחמת העולם הראשונה, התנדב היטלר לצבא הגרמני ולא לאוסטרי, משום שלדעתו לא העדיף במידה מספקת את האוסטרים-הגרמנים על בני העמים האחרים. אחרי המלחמה חזר למינכן ושימש מרגל פוליטי בשירותם של קצינים בצבא הגרמני המובס. הוא השתתף בהרבה אסיפות פוליטיות ובאחת מהן גילה את כשרונו הבלתי-רגיל כנואם. כוח מגנטי זה שהיה בו, הוא שהנחיל לו את ניצחונותיו במשך עשרים השנים הבאות.

בשנת 1920 היה למנהיגה של מפלגת הפועלים הנציונל-סוציאליסטית". בשנת 1923 נאסר לאחר שניסה לבצע מהפכה. בבית הסוהר כתב את הספר "מיין קאמפף" (מלחמתי), בו שיבח אכזריות שאינה יודעת גבול, הביע את רצונו להפוך את תבוסתה של גרמניה במלחמת העולם הראשונה לניצחון ולהשליטה על העולם, וביטא את שנאתו העזה לכל היהודים. אולם גם לאחר שהתחיל מבצע את מזימותיו צעד אחרי צעד לא התייחסו הבריות, פרט לנאמניו, לו ולספרו ברצינות, עד שאיחרו את המועד.

לאחר שהשתחרר מבית הסוהר, בשנת 1924, התחיל היטלר שוקד על אירגון סיעה בתוך הפרלמנט הגרמני. הוא ניצל בכשרון רב את מורת-רוחם של הגרמנים מן המשבר הכלכלי שפקד את גרמניה. מפלגתו הפיקה תועלת מרובה מן האבטלה הקשה ששררה בגרמניה בשנים 1932--1929. בשנת 1933 נבחר מספר כה גדול של נאצים לפרלמנט הגרמני, עד שנשיא גרמניה, הינדנבורג, השתכנע כי לא תיכון ממשלה בלי המפלגה הנאצית. היטלר הוזמן להצטרף לממשלה ועד מהרה נתמנה קאנצלר (ראש הממשלה). תוך זמן קצר ביטל את כל המפלגות, פרט לשלו, והפרלמנט לא היה אלא גוף חסר סמכויות. הוא השתלט על המשטרה והשתמש בה לשעבוד העם, הקים חטיבות מיוחדות של נאצים - ס.א. וס.ס. המתנגדים לנאצים נאסרו ונשלחו למחנות ריכוז, עונו ונרצחו. רבים ברחו לארצות חוץ. שלב אחרי שלב סולקו יהודי גרמניה מחיי הכלכלה, ואלפים מהם נשלחו למחנות ריכוז. הרבה מדענים, אמנים ואנשי עסקים יהודים נמלטו מן הארץ בה ישבו הם ואבות-אבותיהם, אם אך עלה הדבר בידם, לארצות אחרות. אימה גדולה נפלה על העם הגרמני.

היטלר צייד מחדש את הצבא הגרמני, בניגוד להסכמים עליהם חתמה גרמניה בסוף מלחמת העולם הראשונה. כך העסיק את מחוסרי העבודה ונתחבב עליהם. הוא הפר את סעיפי הסכם ורסאי, שנחתם לאחר תבוסתה של גרמניה ב- 1918. במארס 1936 הכניס צבא לארץ הריינוס, שעל פי ההסכם הייתה מפורזת. ארצות אירופה לא עשו דבר למנוע בעדו, ועל כן החליט היטלר, כי אין הוא צריך לחשוש מפניהן. הוא הזמין אליו את מוסוליני, ראשה של איטליה הפאשיסטית, וכרת עמו ברית. בנובמבר 1937 גולל היטלר, בפגישה סודית עם הגנרלים שלו, את תוכניתו לכיבוש אירופה.

על פי תוכנית זו כבש הצבא הגרמני את אוסטריה במארס 1938, ואת צ'כוסלובאקיה במארס 1939. סוף-סוף נפקחו עיניהן של ממשלות בריטניה וצרפת, והן ראו, כי היטלר מבקש להשתלט על אירופה כולה. לאחר שפלש לפולין, בספטמבר 1939, הכריזו עליו מלחמה.

בשנתיים הראשונות של מלחמת העולם השניה, זכה היטלר בניצחונות בכל מקום. הוא כבש את רוב ארצות אירופה ובודד את בריטניה. בשנת 1941 התקיף את רוסיה, ושיכנע את יפאן, שתתקיף את ארצות-הברית. לאחר שהעמיד מולו את רוסיה ואת ארצות הברית השתנתה מפת המלחמה, והיטלר וגרוריו לא יכלו עוד לעמוד בפניהם לאור זמן.

בשנת 1942 פיטר את מפקדי הצבא הגרמני, וקיבל לידיו את הפיקוד העליון על הצבא. ביולי 1944 ניסתה קבוצה של קצינים גרמניים, שראו כי התבוסה ממשמשת ובאה, להתנקש בחייו, כדי לכרות שלום. אך הוא ניצל והוסיף להילחם עד שלא נותר לו מכל האימפריה שלו אלא מקלטו בברלין.
שלח יד בנפשו ב- 30 באפריל 1945.

מקור הערך: יעקב אבישי


הערות לערך:
שם המעיר: עדה הרצברג
הערה: ישנם כמובן עוד פרטים רבים על היטלר שלא נמצאים
בערך וזכותכם להחליט שהם זניחים -אבל, ייתכן
והושמטו בשגגה ולפיכך אשתדל למנות כמה מהם:
= עד כמה שידוע אביו של היטלר נולד מחוץ לנישואין
= אימו של היטלר הייתה צעירה ייחסית לבעלה ולא
הצליחה לתמוך בבנה כנגד אלימותו היתרה של אביו
= היטלר זנח את אימו במחלתה - אבל עמד על חלקו
בירושתה
= היו במשפחה רמזים שמתפרשים כגילוי עריות
= היטלר עלה (גם) בזכות חיסול של מי מעוזריו
שנראו לו כמאיימים עליו ועל בכורתו - כמו
האחים שטרסר
= באחד מהביטויים שמצביעים על נוכלותו השפלה
של היטלר נקבע::"אני הוא הקובע - מיהו, יהודי!"
= היטלר רדף גם קבוצות אוכלוסיה נוספות כמו-
קומוניסטים, הומוסקסואלים וצוענים.
מקור ההערה: "ידע אישי", מגובה למשל בקריאת ספרו של קרשאו


יש לך מה להוסיף או להעיר? לחץ כאןערכים קרובים
מיין קאמפף