חפש ערך
  אתר דעת ועדת היגוי צור קשר
כל הערכים
ערכים שהוכנסו לאחרונה
אישים
ארץ ישראל
בית מקדש
היסטוריה
הלכה
חינוך
חסידות
לשון עברית
מוסר
מועדים
מושגים
מנהגים
משנה, תלמוד ומדרש
משפחה
משפט עברי
ספרות
פילוסופיה וקבלה
ציונות
רפואה
שואה
תולדות ישראל
תנ"ך ופרשנות
תפילה
לדף ראשי

הר פארן

הר במדבר פארן, הנזכר בברכת משה

הר קדוש במדבר פארן, הנזכר בברכת משה כאחד המקומות בהם הופיע אלהי ישראל לעמו: "ד' מסיני בא וזרח משעיר למו, הופיע מהר פארן ואתה מרבבת קדש..." (דברים לג, ב). מנוסח הכתוב מסתבר, כי הר פארן הוא שם מקביל להר סיני, ועל כן יש לחפש אותו באותה הסביבה. להנחה זאת אפשר למצוא סימוכין גם בדברי חבקוק האומר: "אלוה מתימן יבוא, וקדוש – מהר פארן..." (ג, ג).

יש שהציעו לזהות את הר פארן עם החלק הדרומי ביותר שבמדבר פארן, המכונה בפי יושביו הבדואים בשם: ג'בל מע'רה (פלמר, 420). יש הסוברים כי הר פארן הוא כינוי למדבר פארן כולו, כשם שסיני ושעיר שבאותו כתוב מסמנים מדבר סיני וארץ שעיר.

נכון לומר, כי הר פארן הוא השם הקיבוצי לכל רכס ההרים שממערב לעמק הערבה בין מדבר צין לבין מדבר פארן, המגיע בקצהו הדרומי עד ואדי ג'יראפי (נחל פארן).
במדרש אמרו: "כשנגלה הקב"ה ליתן תורה לישראל לא בלשון אחד נגלה, אלא בארבע לשונות: מסיני בא - זה לשון עברי; וזרח משעיר למו – זה לשון רומי; והפיע מהר פארן – זה לשון ערבי; ואתא מרבבות קדש – זה לשון ארמי" (ספרי, דברים, פיסקא שמג).מקור הערך: מעובד על פי פנחס נאמן, אנציקלופדיה גיאוגרפית מקראית, תשכ"ו, וברשות הוצאת יבנה

יש לך מה להוסיף או להעיר? לחץ כאןערכים קרובים
פארן
נחל פארן
פארן (עיר)