האל נינגירסו עצבני קצת
לחץ כאן לתצוגת הדפסה

האל נינגירסו עצבני קצת

האל נינגירסו עצבני קצת

שחייו של אל אינם קלים ביותר נוכחתי לדעת בעת ביקורי בלאגאש היא עירו של האל נינגירסו בן אנליל.

 

כדי שלא להזיק למישהו ולא לסגור בעדי את השערים במקומות אחרים, לא אגלה כיצד הצלחתי להשפיע על האלילון איגאלימה שומר הפתח של נינגירסו, כדי לזכות בראיון אצל האל עצמו. ואולי גם היה נינגירסו משלחני מהר מעל פניו, אלמלא הערמתי עליו: מסרתי לו דרישת שלום לבבית מאחיו אוראש בן אנליל האל של העיר דלבאט. בדרך אגב הזכרתי גם את גיסתו נינאורו היא אשתו של אוראש. ראיתי שפני נינגירסו הסמיקו פתאום והבנתי שדברים בגו. ולאחר שהוספתי כמה מחמאות על סדרי שלטונו של אוראש, החליט כנראה נינגירסו שכדאי לו לחיות בשלום עם עיתונאי והורשיתי לשהות במשרדו הסמוך לביתו שעות מספר.

 

נוסף לשומר הסף הבחנתי בשני אלים נושאי נשק, שומרי ראשו של נינגירסו, מכיוון הוא אל הקרב, יאה לו להחזיק משמר מזוין, אף על פי שבימינו פחתו התגרות בין האלים בבבל. ההתחרות הגדולה של אלי החתים והאלים השמיים השליטה שביתת נשק בין אלי בבל, פחות או יותר חולקו האזורים והסמכויות ואין קול ואין צווחה. בנוכחותי קיבל נינגירסו לראיון את דונשאגאנה שר האספקה, שמסר לי דין וחשבון עגום למדי על מצב המלאי במקדש. בעוד הוא מנסה להסביר את הדבר בבצורת שתקפה

השנה את האזור, התפרץ נינגירסו בצעקות שאין זו אלא סחיטה מצד אורחי לאגאש.

 

מפי איגאלימה נודעו לי פרטי הסכסוך. אנשי לאגאש חשק לבם לצאת למלחמה על העיר אומא, ואין הם מפסיקים להטריד את האל ולשאול בעצתו. הם כבר ניסו בכל הדרכים של ניחוש. הוא עצמו נינגירסו קשה לו להחליט בדבר. אין בדעתו להתעסק עם אלי אומא. הנה יושבות בביתו שבע בנות, המצפות לחתנים ואלי אומא עתירי בנים הם, ובכן מה כדאי הדבר להתגרות בהם? אבל אנשי אלה, כלומר הכוהנים המתווכים בין בני האדם והאלים אינם נותנים מנוח ומענים אותו יום ולילה, כדי להוציא אישור מפיו. כתשובה לכך מנע נינגירסו בשנה זו את גאות החידקל כדי להפנות את דאגת האזרחים לאפיק אחר. דבר זה שוב הקטין את מנות הקורבנות ובבית האל השתרר מחסור.

 

כל זה נודע לי והוברר לי רק אחר כך, בצאתי. אך לפי שעה הייתי עד להתפרצות הזעם של נינגירסו. כשנשמעו צעקותיו הראשונות החלו תופים רבים לתופף, מאחורי החלון עמד משמר קבוע של אלים מתופפים, הנכנסים לפעולה מדי פעם כשהאל מתעצבן. זה מרגיע אותו.

 

לאחר שנרגע ציווה להביא את האל אנסיגנון, הממונה על האורווה, ופקד עליו לרתום את מרכבתו לשם טיול של בין-ערביים. לפני צאתו עוד גער באל אוריזי הממונה על הדיור של האלים, על ששוב מגיעות תלונות אלים על ליקויים בהצעת המיטות. אם הדבר ימשך - קרא נינגירסו - האל אוריזי ייענש וישלח להיות ממונה על מיטות בני האדם הטרדניים האלה, ולא עוד מיטות האלים.

 

ברוב דאגותיו ועצבנותו שכח אותי האל נינגירסו ויצא מבלי לומר לי שלום. למען האמת לא הצטערתי על כך וביקשתי את ידידי האל איגאלימה להוביל אותי אל הבנות, באבה, מזניחה את הפיקוח עליהן, ומשוטטת בין הגבירות האלות האחרות כדי לשמוע ולהשמיע קצת רכילות.