למה לי צניעות עכשיו? / הרב רפי אוסטרוף
לחץ כאן לתצוגת הדפסה

למה לי צניעות עכשיו?

אזהרת קריאה: במאמר הבא ישנן תמונות שבהן נראית אישה שאינה לבושה לפי דיני הצניעות!

מחבר: הרב רפי אוסטרוף

למה לי צניעות עכשיו?

 

אחת המילים המאוסות ביותר על תלמידות היא המילה "צניעות". כן כן, אותן בנות צנועות וחסודות אינן אוהבות את השיעורים על אורך החצאית. אז החלטתי לנסות להסביר את הנושא הלא אופנתי הזה בימינו.

ראו את התמונה הבאה:

 

 

מה לא נורמאלי בתמונה הזאת? אולי בעיניכם כלום. הכל רגיל. אך בעיני זה לא נורמאלי. למה האישה באוסקר היא חצי ערומה והגבר לבוש כמו במאה שערים! למה זה ברור ששמלת ערב של אישה צריכה להיות הכי חושפנית שאפשר, ושל הגבר משהו מכבד?

עכשיו ראו את התמונה הבאה:

 

 

איני מכיר את השופטת. למה אין היא מצולמת בשמלה חושפנית? לא רק בגלל שהיא יפה פחות מן השחקנית, אלא בגלל שהיא רוצה לשדר משהו באמצעות הלבוש שלה. היא בעצם אומרת: אני אישיות. אני בן אדם. התייחסו אלי כאל אדם עם אישיות ולא כאל חתיכת גוש בשר. אני אישה בעלת עומק ומחשבה, ולא גוף המשמש להנאת גבר זה או אחר.

עכשיו הביטו בתמונה הבא:

 

 

הבחורה הנחמדה הזאת המוכרת את האוטו, מוסרת לנו מסר סמוי. מה שחשוב זה מראה הגוף שלי בלבד. אם תקני את האוטו הזה, אולי תהיי מוצלחת כמוני; אם אתה גבר, תהיה לך גברת כזאת. זה משפיע גם על גברים וגם על נשים. הנשים מהר מידי רוצות למלאות את התפקיד המצופה בעיני הגברים.

אז מה מטרת הצניעות? מאז שאדם וחווה אכלו מעץ הדעת, ושמו לב שהם עירומים, הגבר אינו יכול שלא להתייחס למחשוף או חולצת הבטן. כלומר, הראייה של הגבר הופכת לדו ממדית לנוכח קצת עירום. הוא אינו יכול לעמיד פנים שהוא לא נמשך אחר אישה חשופה ויפה. ולכן, הדרך היחידה הפתוחה לפניו היא לחיות בחברה יותר צנועה. עם פחות חשיפה לחריצי גוף כאלו או אחרים.

אז מה, בגלל הגבר האישה צריכה להתלבש בצניעות?! ממש לא. הבעיה היא שיותר מדי נשים הפנימו עמוק מדי את התדמית שלהן בעיני גברים. יותר מדי נשים ונערות עסוקות ללא הרף במראה הגוף שלהן, עד כדי אספקת פרנסה לעשרות מכוני פלסטיקה ברחבי הארץ. חוסר הביטחון של האישה במראה גופה,  חוסר הנחת המתמיד שלה, הוא מצב פסיכולוגי שהחברה מכתיבה. אם בתקופות שונות ציירו האומנים נשים מלאות ויפות, פירוש הדבר שבאותן תקופות, זה היה היופי. היום אישה לא תעז להיראות כמו אותן נשים. מצב זה גורם להרגשה מתמדת של חוסר שלימות נפשית.

הצניעות מאפשרת קצת יותר מרחב בתחום זה. העובדה שנערה בת 16 לא צריכה לחשוף כמעט את כל גופה לעיני חבריה בחוף הים, מורידה את הלחץ הנפשי בגיל קריטי זה.

לסיכום: המטרה העיקרית של מצוות הצניעות היא לאפשר גם לאיש וגם לאישה להתייחס לאישה כאל אדם עם אישיות. בעצם להתייחס אליה כאל אדם העומד ברשות עצמו שאינה מיועדת לשעשוע הגבר נטו.