הפסדת בחורה טובה / הרב שלמה אבינר
לחץ כאן לתצוגת הדפסה

הפסדת בחורה טובה

רב הישוב בית אל וראש ישיבת "עטרת כוהנים" בירושלים שבין החומות

מחבר: הרב שלמה אבינר

באהבה ובאמונה 337, מכון מאיר - כ"א בטבת תשס"ב

תקציר: הערות על התנהגותו של בחור בזמן פגישה ואחריה.

מילות מפתח: פגישה עם בחורה, שידוך.

הפסדת בחורה טובה

 צר לי עליך. דחית את הבחורה הזאת בטענה שאינה יפה. טעות בידך. כתוב במשנה שכל בנות ישראל יפות הן. אתה טוען שלא התאהבת בה כיוון שאינה יפה? להפך! ככל שתאהב אותה יותר, תראה כמה היא יפה.

 

המהר"ל מסביר שגם בחורה סומא או חיגרת (כתובות יז א) הנה יפה בעיני החתן, מפני שהוא אוהב אותה (נתיבות עולם, נתיב האמת). אמר הפילוסוף וולטר:

 

"אם תשאל כושי מה זה יופי, ישיב: כושית. יפני - ישיב: יפנית. חתול - חתולה. קרפד - קרפדה. ואם תשאל פילוסוף - ישיב בבליל מילים חסרי פשר".

 

העיקר שהיא תמצא חן בעיניך. אסתר הייתה מוצאת חן בעיני כל רואיה אף על פי שירקרקת הייתה.

 

אדרבה, אתה צריך להיות יפה, כלומר, לא דוחה. לכן, לבש נא בגדים נקיים, התרחץ מריח זיעה, צחצח שיניך מריח פה.

 

זכור! בחורה היא יצור עדין.

 

אבל אם אתה נעול דווקא על בחורה יפה, אנא בדוק מראש, לפני הפגישה. אך אם תשמע לעצתי: כאשר תאהב אותה, תראה עד כמה היא יפה.

 

אם כבר דיברנו על עדינות - דע לך שהבהלת אותה בסגנונך המחוספס, בבדיחותיך המתאימות לגברים. לא, גם לגברים אינן מתאימות, קל וחומר לנשים. זכור, שוב: בחורה היא יצור עדין.

 

בכלל, האם אתה זוכר שהפגישה לא נועדה לכך שתרצה הרצאות כל הזמן, ותדבר בלי הרף על עצמך, על עולמך, על הישגיך ותרומותיך החשובות להצלחת המין האנושי?! אל תחזור על השיעור העמוק והמעניין ששמעת מהרב שלך.

 

האם נכון הדבר כי באמצע הפגישה ענית לטלפון הסלולרי שלך?! - בכך עברת כל גבול!

 

כל הזמן דיברת ודיברת, פרסת מרכולתך ולא הקשבת. אין פלא שלא התרשמת מהבחורה. היא אינה משווקת את עצמה, היא צנועה. יש לה גם שריון, כי יותר מדי פעמים פגעו בה. הרבה פעמים פגעו בה בגלל טיב ההצעות שהוצעו לה, וגם במה שהתנהל בזמן הפגישות. לכן יש לה שריון. לא תוכל להכיר אותה בפעם אחת. אם תרכוש את אמונה, היא תשחרר טיפין טיפין מאישיותה.

 

זכור: בחורה היא יצור עדין.

 

לא רצית אותה כי היא לומדת באוניברסיטה. ודאי שמכללה לבנות הנה יותר קדושה מאוניברסיטה, אך אינך מתחתן לא עם המכללה ולא עם האוניברסיטה, אלא עם הבחורה. והיא דווקא פנינה זוהרת באוניברסיטה, טהורה היא וזכה.

 

הבהלת אותה: באת לפגישה עם כלי רכב, אחר-כך התחמקת מלהסיע אותה הביתה, ובקושי הסכמת להביא אותה לאיזה תחנת אוטובוס חשוכה ונידחת. עדיין אינך מבין מה עוללת?! אתה פשוט חסר דעת.

 

טוב שניתקתם את הקשר. היא לא הפסידה כלום. מזלה שכך קרה.

 

חבל שעסקת בגימטריות, ובגלל זה ביטלת את השידוך. כל זה הבל, אין לו מקור לא בתורה ולא במשנה, לא בגמרא ולא בפוסקים.

 

אומרים שהגימטריה של שם האיש צריכה להיות רבה יותר מזו של האישה? מזל שאבותינו לא ידעו זאת, כי אברהם = 248 ושרה =565 יצחק, 208 ורבקה 307 יעקב =, 182, רחל =. =. 238 ולאה =36. כלומר, כולם היו מחמיצים את נשותיהן, מלבד לאה, שדווקא עליה לא חשב, יעקב בתחילה. לו פעלו אבותינו על פי גימטריות - לא היה עם ישראל קיים.

 

לכן, אנא ממך, חדל מהבלים.

 

אם במספרים עסקינן, מי אמר שהבחור חייב להיות יותר מבוגר מהבחורה?! כמובן, הפרש גדול מדי אינו טוב, אך הפרש קטן - כגון שליש - הוא בהחלט אפשרי, וזאת לשני הכיוונים: אם אתה בן שלושים, תוכל להתחתן עם בחורה בת עשרים, או בת ארבעים. לא כתוב לא בתורה ולא בניסיון החיים שבחור צריך להיות מבוגר מן הבחורה. הוא צריך להיות מבוגר כשלעצמו, כלומר מבוגר מבחינה נפשית - זה בהחלט חיוני.

 

לא רצית בחורה ממשפחה "לא טובה", ועוד מרעין בישין. ראוי לך לזכור שאברהם נשא בחורה ממשפחה "לא טובה", גם רבקה לא הייתה ממשפחה טובה, ואפילו לאה ורחל לא היה להן אבא תלמיד חכם וצדיק. העיקר הוא שהבחורה צדיקה. כך כתב רבי רפאל מילדולה בספרו 'חופת חתנים':

"מעשיך יקרבוך ומעשיך ירחקוך" - ראשי תיבות: "מי ומי" - ההולכים.

 

אוי ואבוי! עוד דבר גרוע שמעתי מפיך: סירבת לפגוש בחורה מ"עדה לא נכונה". ומהי ה"עדה הלא נכונה"? עדה שונה מעדתך. לזה קוראים שנאת חינם. ולא אוסיף על זה יותר.

 

למה אמרת לבחורה:

"בעצם אני מסתדר טוב כרווק, לא חסר לי כלום, אבל מצווה להתחתן"?

כמה יפה מצדך שאתה עושה לה טובה! אמרת דבר עוד יותר גרוע:

"כדאי לי להתחתן נגד היצר הרע שלי והרהורים רעים".

והיו עוד דברים מחפירים שאמרת, אך אני מתבייש להזכירם.

 

זכור! בחורה היא יצור עדין.

 

מי התיר לך רכילות - זאת איני יודע. העזת לספר לחבר שלך מה שקרה בפגישה, ולחלוק עמו את חוויותיך. הרי כל מה שהבחורה סיפרה לך על עצמה ועל רגשותיה, זה בגדר סוד. "הולך רכיל מגלה סוד". מעשה באדם שסיפר דברים שנאמרו בבית מדרש אחרי 22 שנה, וזרקו אותו משם: זה מגלה סוד! (סנהדרין לא).

 

שמור לשונך!

 

לבחורה הזאת נכנסת לוורידים. נתת לה הוראות איך להתלבש, ואיזה מקצוע ללמוד. התעצבנת עליה כאשר איחרה - כי רק לך מותר לאחר. כמובן: אתה קובע מקום הפגישה, והיא צריכה להיטלטל ממרחקים. כאשר אמרה שקר לה בחוץ, ובקשה לשנות את מקום המפגש, התעצבנת על שינוי התכנית. גם על פעילות הבידור שלה מתחת ביקורת.

 

ובכן אישי הצעיר, אף אני אמרתי לה לנתק את הקשר עמך:

"הבחור הזה, בפוטנציאל, הוא בעל מכה, אל תיקחי סיכונים".

אם תמשיך כך, שערותיך ילבינו, ותצטרף לחצי מליון רווקים החיים במדינתנו. עשה תשובה, חפש בחורה עם לב טוב. זה העיקר. תראה בה קורת רוח, "ושמח באשת נעוריך".

 

זכור: בחורה היא יצור עדין.