מנחה / הרב אייזמן
לחץ כאן לתצוגת הדפסה

מנחה

מחבר: הרב אייזמן

מתוך: הכינוס השנתי הראשון לרבנים ורופאים בנושא: גניקולוגיה, פוריות ויילודים לאור ההלכה
פסח תשנ"ב - אפריל 1992

תקציר: אחת הבעיות החמורות בדיני אישות היא בעיית הדימומים. יש לזהות את מקור הדימום, ולקבוע האם זה דימום האוסר את האישה על בעלה.

מילות מפתח: דימום מן הרחם

מנחה

האם יש סוגים שונים של דימומים?
אחד הנושאים הקשים שכינוס זה מדבר בו הוא נושא הדימומים. אני בתור אחד הנשאלים בנושא זה אקצין קצת את הדברים, ואבקש, גם מהרופא פרופ' בלר וגם מהרב נויבירט, להתייחס ספציפית לשאלות שמטרידות אותנו הלכה למעשה יום יום.
 
המושג של 'דימומים' הוא מושג ידוע לנו. האם באמת יש סוגים שונים של דימומים תוך רחמיים? האם הדימומים הנובעים מההתקן התוך רחמי הם דימומים אחרים מאשר הדימום הויסתי הרגיל? האם נוכל לומר שזה דימום של פצע, דימום שאינו נובע מהריקמה הרירית הרגילה? המנהג המקובל הוא שמחמת הספק אנחנו מחמירים בדרך כלל; איזה סוג דימומים נוכל לתלות שלא בדימום המטמא?
 
מהו צואר הרחם?
מגוון השאלות הוא רב, וההגדרות הרפואיות לא תמיד מקבילות להגדרות ההלכתיות. למשל, לחלק של הרחם שהרופאים קוראים צוואר הרחם - בדרך כלל אנחנו קוראים רחם; אך ההגדרה הרפואית של צוואר הרחם, האם היא שונה מהרחם עצמו - או שזהו חלק מהרחם לכל דבר? שאלות נוספות שאנחנו נתקלים בהן רבות הן שאלות של תפירת רחם. תפירת רחם בזמן הריון היא בדרך כלל חיצונית, אין מגע ברחם עצמו. אך האם עצם זה שמטפלים ברחם, נוגעים בו, יכול לגרום לאפשרות שיהיה גם דימום תוך רחמי, דימום שלא יבוא רק מפצע התפירה? יש רופאים שכאשר הם תופרים את הרחם, הם מכניסים כלי הדומה לכף לתוך הרחם עצמו, על מנת להקל את מלאכת התפירה; ואז ודאי שיכול להיות גם דימום מתוך הרחם.
 
שאלה נוספת: אנחנו יודעים שחלק מגדולי הפוסקים, במיוחד גדול אחד מסוים, אומרים שיש חשש לדימום פנימי גם בבדיקה גניקולוגית רגילה, שהפתח נפתח בה מעל ל4- ס"מ. אני לכשעצמי לא נראה לי הנושא בצורה כזו, ונראה לי שפתיחת הנרתיק והרחם אינן קשורות זו לזו. האם יש לקשור אחד בשני, או שמא הבדיקה של הנרתיק אכן אינה קשורה לרחם עצמו? אלו הן שאלות רחבות לפתיחת הדיון.
אבקש מפרופ' בלר לפתוח בדבריו.