כיתות ד - ה
לחץ כאן לתצוגת הדפסה

כיתות ד - ה

כיתות  ד - ה

 

א. רשימת הספרים המומלצים ביותר

1. אגדה חדשה / גיל הראבן

כתבה: גיל הראבן, צייר: איציק רנרט, עם עובד, 1986.

אגדה מקורית ומשעשעת. בעת סעודת הערב של המלך והמלכה, הנסיכה והיועץ, מופיע שליח מהגבול הצפוני, המודיע על הופעת דרקון נוראי.

המלך קורא לנסיכים לבוא ולחסלו, ולמצליח בכך תינתן ידה של הנסיכה רוזמרין. הנסיכה, פעילה ויוצאת דופן, היא היוצאת מחופשת לגבר, כדי לחסל את הדרקון. בדרכה היא פוגשת את הנסיך מיורן, חובב הטבע, אתו היא מתיידדת, ותוך הסרת תחפושתה, שניהם מאלפים את הדרקון ומתאהבים זה בזו. הם חוזרים לעיר הבירה, נישאים וחיים חיי שיתוף ושיוויון.

בסיפור - מתח, הומור ומסר פמיניסטי. מוגש בשפה עשירה.

 

 2. אור ואלכסנדרה / יצחק נוי

כתב: יצחק נוי, צייר: אבנר אברהמי, הוצאת כתר, 1987.

המספר נוטל חלק פעיל בעלילה. הוא פוגש בילד עיוור, אור, ובח בריתו, העולה החדשה מרוסיה, אלכסנדרה. המספר מתקרב אליהם ומשתלב בחיי היום-יום שלהם. המחבר משלב בעלילה מספר בעיות, שכל אחת מהן יכולה להיות נושא לטיפול: ילד עיוור הזקוק לעזרה, ילדה עולה-חדשה ובעיותיה, אם לילד עיוור שבעלה נטשה. הספר תורם ועוזר לפתרון בעיות. הוא מעניין, קריא ומותח.

 

 3. אורה הכפולה / אריך קסטנר

כתב: אריך קסטנר, תרגמה: א' קפלן, צייר: ו. סטריאר, ערך: אוריאל אופק. הוצאת אחיאסף, 1977. מנוקד.

הסיפור מותח כבר מתחילתו. שתי ילדות דומות להפליא נפגשות בקייטנה. הפגישה מרגיזה למדי. "כיצד היא מעיזה להיות כל כך דומה". "את פרצופה יש לשרוט". בעצם, מה היא אשמה? ההשתלשלות מפתיעה מאד וסופה  מרנין ומאושר.

 

 4. אח בוגר / אורי אורלב

כתב: אורי אורלב, צייר: דני קרמן, הוצאת כתר, ראשית קריאה, 1983

מציאות חיינו בארץ רדופת המלחמות יוצרת בעיות. ילד שאביו נפל במלחמה זקוק לטיפול מיוחד. הוא מסרב להכין שיעורים, אינו מקשיב למורה ומתקוטט עם הילדים. הפיתרון - יצירת קשר בין יוסי לבין איש צעיר, שישמש לו "אח בוגר". הספר דן ברגישות במערכת היחסים שנרקמה בין יוסי לבין יואב "האח הבוגר". הספר כתוב בסגנון עצור והקריאה בו מעניקה חוויה מזככת.

 

 5. אי הילדים / מירה לובה

כתבה וציירה: מירה לובה, תרגמה: ימימה טשרנוביץ. טברסקי, 1966, מנוקד.

אונייה, שהסיעה ילדים אנגליים בעת מלחמת-העולם השנייה לארצות-הברית, טבעה בים. בזמן מבצע ההצלה נסחפה סירה, ובה אחד-עשר ילדים, לאי שומם. הילדים השונים, הזרים זה לזה, מקימים בעמל ובייסורים בית וחברה על "אי הילדים". ימים קשים עוברים עליהם וגם על ידידם ויליאם, בנו של נשיא ארה"ב, שאירגן את נסיעתם. לבסוף הוא מצליח לגלות את מקום הימצאם ולהביאם למקום מיבטחים. לשון הספר קלה, קולחת ורצופה הומור רענן. האיורים נעשו ביד קלה ובוטחת.

 

 6. אל עצמי / גלילה רון פדר

כתבה: גלילה רון-פדר, צייר: אריאל ווגדה. הוצאת מלוא, 1967, לא מנוקד.

סיפורו של ציון בן העשר, הנלקח ממשפחתו ונשלח למשפחה אומנת אמידה בחיפה. הילד מספר בגוף ראשון על משפחתו וחבריו בבית-שאן, על לבטי קליטתו בביתה של המשפחה האומנת, ועומד על הפערים החברתיים והתרבותיים ביניהם. המחברת השכילה להעלות גם את החיוב בסביבה הנחשלת, שממנה בא הילד וגם את השלילה של החברה המבוססת החיה בעושר. הסיפור כתוב ברגישות, תוך הזדהות מלאה עם הנער המספר.

 

 7. אלישע / רעיה בלטמן

כתבה: רעיה בלטמן, הוצאת כתר 1989, מנוקד.

אלישע, נער בן שתים עשרה, נפל בקרב על ירושלים בשנת תש"ח בעת שעזר בעבודות ביצורים. המחברת טווה סביב סיפורם של אלישע ומשפחתו את סיפורה של תקופת מלחמת השחרור. רוב השמות בספר זה הינם בדויים וכן גם רוב האירועים המוזכרים בו.

 

 8. אני לא מה שאתם חושבים / אורית רז

כתבה: אורית רז, הוצאת כתר, ראשית הקריאה.

יוני הוא ילד רגיש ובעל דמיון הסובל מקשיי למידה. עולמו הפנימי של יוני נחשף לפנינו על התסכולים, הפחדים, הכעסים והפנטזיות שבו.

הסביבה הסובבת אותו: משפחה, חברים, מורים איננה מבינה את קשייו ומתייחסת אליו בחוסר רגישות. הספר כתוב בגוף ראשון.

 

 9. ארמון הפרפרים / שלומית כהן אסיף

כתבה: שלומית כהן-אסיף, צייר: וולף בולבה,הוצאת ספרית פועלים, 1996.

רחוק באמצע העולם ימינה היה ארמון הפרפרים, המלכים לבית קזואר התגוררו בו. ובאמצע העולם שמאלה היה כפר קטן, זמביל שמו. קצת מן הקצת המתרחש בארמון ובכפר מסופר בשש עשרה אגדות ובשיר אחד.

 

 10. בני וגיטה / פניה ברגשטיין

כתבה: פניה ברגשטיין, צייר: משה קופרמן, הוצאת הקיבוץ המאוחד, תל-אביב, תש"ך, מנוקד.

עם פרוץ המלחמה נמלטו בני וגיטה עם הוריהם מן העיר אל איזור כפרי נידח. בספר מתוארים חיי שני הילדים היהודים, שניתקו ממקום הולדתם. הם מוצאים תוכן חדש ומלא עניין במקומם החדש, על אף הדלות וחוסר הצעצועים. בדידותם בסביבה הזרה מעמיקה את הרגשת הקירבה בין האח והאחות. ברית האהבה הכרותה ביניהם הופכת לעזרה גדולה בשיקומה של האישה הזקנה והגלמודה בשכנותם, שבנה נלחם בחזית.

 

 11. האיש של הכלבה הלבנה / שמעון ענתבי

כתב: שמעון ענתבי, צייר: אלברט לוי, הוצאת כתר, 1983.

המספר הוא עיוור, המספר על כלבת-הנחייה שלו הטר: על חייה בבית בעליה הראשונים, על תקופת לימודיה בבית-הספר המיוחד לכלבי נחייה לעיוורים בארצות-הברית, ועל הדרכים השונות, שבהן לומד העיוור להיעזר בכלב ברגישות ובביטחון. מרתקים ומרגשים הם הפרקים האותנטיים, המתארים את תקופת ההתוודעות של המספר אל כלבתו הלבנה ואת החוויות המשותפות הראשונות שעברו השניים. הספר ספוג אהבה לכלב ידיד האדם; הוא פותח לפני הקורא צוהר אל עולם סגור ומלמדו להתייחס בכבוד ובטבעיות לעיוור ולכלבו.

 

 12. המפקדת הקטנה / גלילה רון פדר

כתבה: גלילה רון-פדר, הוצאת מלוא, 1986.

בהקדמה לספר, כותבת הסופרת כי "זהו סיפורה של פאני בן-עמי ששנות ילדותה עברו עליה בצרפת ובשוויצריה במלחמת העולם השניה".

כתב היד הגיע אל גלילה רון-פדר והיא החליטה לשכתב אותו ולהתאימו לקוראים הצעירים.סיפורה של פאני, המסופר בגוף ראשון, מעלה פרשה של נערה צעירה הנוטלת לידיה מנהיגות בהסתמך על תושייתה, על אומץ לבה, על שיקולי-דעת נבונים ועל רגש אחריות לכלל. היא מצליחה להציל קבוצת ילדים, שהיה עליהם לגנוב את גבול צרפת כדי להגיע לשווייץ. פאני עצמה עברה חוויות קשות; דאגה לקטנים, בדידות, געגועים להורים שנלקחו, ובעיקר פחד נורא פן ייתפשו.

הסיפור מרתק ומתאים לבני נוער צעירים ומתבגרים.

 

 13. כוכבים בגבול / אוריאל אופק

כתב: אוריאל אופק, ציירה: חנה אדולפי, הוצאת צ'צ'יק, תל-אביב, 1964, מנוקד.

קבוצת-ילדים מדמשק עולה בדרך בלתי חוקית לישראל. אחרי תלאות וסכנות מגיעים הילדים לגבול הצפון, ליד דפנה, ורואים את אורות היישוב כ"כוכבים על הגבול". ילדי-דפנה מעבירים את הילדים בהצלחה לביתם. גיבור-הסיפור מנשה רוצה להכיר את העיר. הוא בורח מהקיבוץ והופך לילד-רחוב, אך ניצל על ידי המספר - וחוזר. במלחמת השיחרור ממלא מנשה תפקיד חשוב מאוד בהבסת-הסורים ובשיחרור-הגליל.

הספר כתוב בשפה קלה ובהומור. הרפתקאות הילדים ושל מנשה בתוכם מרתקות את הקורא. הציורים ממחישים יפה את תוכן הסיפור.

 

 14. מאורות / אמירה אופק

כתבה: אמירה אופק. צייר: אברהם קאופמן, הוצאת אוצר הספרים, תשמ"ג.

סיפורים מופלאים על גדולי ישראל, ודף אינפורמטיבי על חייהם. ראוי לציין שאין בספר אף לא סיפור אחד על רב ציוני.

 

 15. מכשפל'ה קטנה / יעל רוזמן

כתבה: יעל רוזמן, ציירה: הילה חבקין, הוצאת עם עובד, 1991.

סיפור על ילדה קטנה חסרת ביטחון הגרה בכפר, בארץ. הילדה הרגישה וברוכת הדמיון נמצאת בעימותים רבים עם סביבתה - עולם המציאות. המפנה חל כאשר היא פוגשת במכשפה'לה העוזרת לה לפתור לאט לאט את בעיותיה, אך קושרת אותה אליה. הסיפור מותח, כתוב ברגישות רבה לנוף הכפר, לצמחייה ולנפש הילד כאחד. הסוף יפה ומפתיע.

 

 16. מסעות קסומים / עופרה גילברט

כתבה: עפרה גלברט, צייר: מושיק, הוצאת הקיבוץ המאוחד , 1985, מנוקד.

ספר הרפתקאות משולב בהקניית ידע ואהבת הארץ: שני ילדים וכלבלב מטיילים בהר מירון, נחל תנינים, מוחרקה, הרי ירושלים והנגב. הם שומעים אגדות וסיפורים על כל אתר ואתר שהם שוהים בו. אהבת המולדת ואהבת הסיפור משתלבים כאן למיקשה נאה אחת.  חזרה לרשימת הספרים

 

 17. עליסה בארץ הפלאות / קרול לואיס

לואיס קרול, תרגם מאנגלית: אוריאל אופק, צייר: ג'ון טניאל, הוצאת מחברות לספרות, 1987, מנוקד.

הרפתקאות רבות ומופלאות עברו על עליסה: היא נפלה למאורת-השפן, גדלה וקטנה, פגשה את מלכת-הלבבות, את חיוכו של החתול, השתתפה במסיבת-תה מטורפת ובמשפט מלכותי. אחר-כך עברה את המראה, היתה לחייל בשדה-השחמט וניסתה להגיע לריבוע המלכה. ספר קלאסי זה, שהוא מן המפורסמים בעולם, מתאר מעשים מופלאים; אולם הילדים המבוגרים יותר יבחינו בחכמת-החיים שבו וברעיונותיו הפילוסופיים. האיורים של ג'ון טניאל, מלווים את הספר מאז פרסום המהדורה הראשונה.

 

 18. צ'רלי והשוקולדה / דאל רואלד

רואלד דאל, תרגום: אוריאל אופק, הוצאת זמורה ביתן מודן, 1982.

זהו סיפור הרפתקאות משעשע ומדהים, המתרחש בבית חרושת מופלא לשוקולד. הוא מתאר עולם בדיוני, שיש בו ערבוב בין מציאות לדמיון בין הזיה להומור ולאירוניה.

הספר מתמודד עם בעיות חברתיות, פער בין מעמדות שונים ופותר אותן בצורה דמיונית.

מתאים גם לכיתות גבוהות יותר.

 

 19. רותי שמוטי / רבקה קרן פרידלנדר

כתבה: רבקה קרן-פרידלנדר, צייר: מאיר מוזס, הוצאת מסדה, 1990.

בסיפור מתארת רבקה קרן את קורותיה של ילדה בת אחת-עשרה, עולה חדשה מהונגריה.

חוויותיה של הילדה בארץ מתוארות בפרוטרוט: מעמדה בבית-הספר ומאבקה להשתוות לצבריות, מעידתה בעת הטיול מן המדרון התלול והצלתה הנועזת. הוריה, מחוסרי עבודה, מתכננים לחזור להונגריה אך פעילות ענפה של חברי כיתתה וארגון עזרה לאביה מונעים ירידתם. הספר נוגע בשלושה נושאים: קליטה של עולים, טיול וידידות.

 

 20. שמונה בעקבות אחד / ימימה טשרנוביץ-אבידר

כתבה: ימימה טשרנוביץ-אבידר, צייר: נחום גוטמן, הוצאת כתר, 1996 (עיבוד מחדש).

עמוס הממושקף והרציני, יהודה הגיבור, איתן הרתחן, יונתן הקטן, דוב השמן, רינה חדת-הלשון, מרים האימהית וחגי העירוני, שבא לקיבוץ (המספר את סיפור-ההרפתקה בגוף ראשון) - כל חברי קבוצת "איילה" עוסקים במעקב אחרי מרגל מסוכן, הזומם לחשוף סודות צבאיים בסביבת הקיבוץ. הספר שובב וגם מותח; כתוב בסיגנון צברי, רווי ערכי רעות ואהבת מולדת ומלווה רישומים עליזים מאת נחום גוטמן.

 

 21. שרה גיבורת ניל"י / דבורה עומר

כתבה: דבורה עומר, ציירה: תרצה, תל-אביב, הוצאת שרברק.

במלחמת-העולם הראשונה התארגנו צעירים מבני-הארץ וייסדו את ניל"י - תנועה שמטרתה היתה לרגל למען האנגלים, כדי לעזור לחיסול השלטון התורכי המנוון בארץ-ישראל. הבולטים באנשי ניל"י היו בני משפחת אהרונסון, אבשלום פיינברג ויוסף לישנסקי.

ספר זה הוא סיפורם של חברי ניל"י, ובעיקר - סיפורה של שרה אהרונסון, חייה וחינוכה בזכרון-יעקב, נישואיה ליהודי מאיסטנבול, עבודתה בניל"י, ולבסוף סיפור נפילתה בידי התורכים, חקירתה, עינוייה ומותה. הסיפור נאמן לעובדות ההיסטוריות, והוא משקף את אווירת אותם הימים.

מתאים גם לכיתות גבוהות יותר.

 

  רשימה נוספת של ספרים מומלצים

1. אוצרו של פתחי / אמונה אלון, הוצאת בית אל.

 

 2. אין חיה כזאת / עמי גדליה, הוצאת כרטא, 1995.

 

 3. דניאל מוח אלקטרוני / מתי מלי, הוצאת כתר.

 

 4. האסופית / ל.מ. מונטגומרי, תרגמה טלי נתיב-עירוני, הוצאת כתר.

 

 5. היידי בת ההרים / יוהנה ספירי, תרגם שלמה ניצן, הוצאת כתר, כתרי.

 

 6. הילד שמכר את צחוקו / ג'יימס קריס, תרגמה: דוידה קרול, הוצאת כתר.

 

 7. הנרי מחלק העיתונים / בברלי קלירי, תרגמה מאנגלית שולמית לפיד. הוצאת כתר, ראשית קריאה.

 

 8. הסבא המחייך נשאר במצרים / שמעון ענתבי, הוצאת כתר,

 

 9. הצמיד של אופירה / רבקה מגן, הוצאת עם עובד דן חסכן, 1981.

 

 10. הצנחנית שלא שבה / עודד בצר, צייר: אמציה כץ, הוצאת שרברק  (נועזים), מנוקד.

 

 11. הרפתקאות תום סויר / מרק טווין, תרגם: אוריאל אופק, הוצאת  מזרחי.

 

 12. וולפיניאה מומי בלום / נורית זרחי, צייר: אבי כץ, הוצאת מסדה, .1986

 

 13. יהודי החצר / הרב מ. להמן, מעובד ע"י ר. פרידמן, הוצאת נתיבות בני ברק.

 

 14. מי חטף את בועז / ימימה טשרנוביץ אבידר ודנה אבידר, ר הוצאת כתר, אשית קריאה.

 

 15. מסתורין בסהרה / שמואל ארגמן, הוצאת זרקור.

 

 16. סודי עם אחי הגדול / אנדה עמיר פייקרפלד, הוצאת עמיחי, 1964.

 

 17. פצפונת ואנטון / אריק קסטנר, תרגם א. קפלן, הוצאת אחיאסף, 1962.

 

 18. רב חובל שב אליך / תמר ברגמן, הוצאת עם עובד ויד בן-צבי, 1992.