מפלה ניצחת לחתים:
לחץ כאן לתצוגת הדפסה

מפלה ניצחת לחתים:

בירתם נכבשה על ידי הצבא הפריגי

אלפי חתים ברחו לכנען – האשורים מתקיפים ממזרח

מפלה ניצחת לחתים:

חאתוסאם, בירתה של מלכות החתים נפלה בידיהם של הפריגים והארמנים שצבאותיהם הציפו את אסיה הקטנה. מפלה זו משנה תכלית שנוי את המפה ואת יחסי-הכוחות בין המעצמות הגדולות.

 

הידיעות על ניצחונות-הבזק של הפולשים החדשים ועל שורת המפלות האיומות של החתים עוררו חששות כבדים באשור, בבבל ואפילו במצרים. החתים, שרק לפני יובל שנים בערך, הנחילו מפלה קשה, ליד העיר קדש, לרעמסס השני בכבודו ובעצמו, נחשבו עד כה כעם החזק ביותר באסיה המערבית, ולכן גדולה ההפתעה לנוכח חורבנם המהיר וגדול הפחד מפני הכוחות החדשים העלולים להציף גם את המלכויות האחרות של קדמת אסיה.

 

כפי שמוסרים, הפריגים והארמנים הפולשים - הם בני אותו הגזע שממנו יצאו שבטי יון.

 

גבר החיתי היושב בכנען

לפי ידיעות שהגיעו אלינו מאורחות ארמיות היורדות מצריימה נתמלאו ערי החיתי היושב בכנען פליטים ממלכות החתים, המחפשים מקלט אצל בני גזעם. החתים הכנעניים גדלו, אפוא, במספרם ומלכיהם מקווים שמעתה יתחזק מעמדם לעומת האמורים ואפילו הפלשתים.

 

האשורים מתקיפים ממזרח

באשור הגיעו, כנראה, למסקנה שגורלה של מלכות החתים נחרץ ואין כל סיכויים לכך שהיא תצליח להחזיק מעמד בחלק משטחה ולשמש חיץ בין אשור לבין הפולשים הפריגיים. ולפיכך הגבירו האשורים את לחצם על גבולם המזרחי של החתים והם מתכוננים לספח לארצם שטח חיתי גדול ככל האפשר, כדי להתמודד עם הפולשים החדשים בחזית מרוחקת ככל האפשר מלבה של אשור.

 

טרויה בברית עם הפריגים

פריאס מלך איליון (טרויה) שלח כוח צבאי ניכר לפריגים. צבא המשלוח של איליון נמצא כבר בדרך לחזית החיתית.