חומות יריחו פוצצו בחומר
לחץ כאן לתצוגת הדפסה

חומות יריחו פוצצו בחומר

גילוי מרעיש של חרטום מצרי

חומות יריחו פוצצו בחומר

בית שאן. בשיחה מיוחדת שהייתה לסופר העיתון הירושלמי "יבוס" עם פי-תות-רע, מי שהיה ראש חרטומים במצרים וגורש משם, גילה ההוא את תוכן מאמרו שעמד להתפרסם בעיתון המצרי בבית שאן "מא-את" ואשר נפסל על ידי כוהני מקדש אמון.

 

המאמר הכיל גילוי מרעיש על כיבוש יריחו ונפילת החומות. החרטום גילה שבידי מתי-מעט מחרטומי מצרים ישנו אמצעי סודי להרכיב חומרים שונים המתפוצצים בכוח אדיר כשמדליקים אותם, ובכוחם להפיל בתים גדולים וחומות. סוד זה כנראה היה ידוע למשה והוא מסרו ליהושע: בעזרתו פוצץ יהושע את החומות האדירות.

 

"באחד מהארונות הקדושים אמר החרטום המובלים בידי כוהני ישראל (אשר הגישה אליהם אסורה לכל זר ולכל אשר איננו מבני אהרון ונידונה בעונש מוות), חבוי חומר זה שמשה הוציאו ממצרים בהסוואת ארונות מתים. משה מסר את סוד השימוש בחומר זה לידי יהושע והכוהן הגדול. את הארונות עם החומר נשאו הכוהנים על כתפיהם בשעת מעבר הירדן כדי שלא יורטב ונפסד משימוש. יהושע שם מן החומר הזה במקומות אחדים מתחת לחומה, והפעיל אותו ביום השביעי לסיבוב המסתורי. החומר הופעל על ידי אנשים מעטים כשניתן האות בתקיעת שופרות אדירה: החומות כרעו תחתן כבמטה קסמים וברעש איום, אשר העם חשבו לקול השופרות".

 

כוהני אמון אסרו על פרסום המאמר, כי הדבר נחשב כגילוי סודות האלים.

 

שעה לאחר השיחה שהייתה לי עם החרטום הישיש, הגיע לביתו משמר מקדש אמון ואסר אותו.

 

לפני ארבעים שנה נאסר האיש במצרים בהיותו ראש החרטומים, על כישלונו לשים לאל את המכות אשר הוכתה מצרים בידי משה. הוא נידון לגירוש והתיישב בעיר המצרית שבכנען, בית-שאן.