מצרים בידי ההיקסוסים
לחץ כאן לתצוגת הדפסה

מצרים בידי ההיקסוסים

מוף נכנעה לצבאות שליטו

מצרים בידי ההיקסוסים

צוען מוף עיר מלכי מצרים נכנעה אתמול לאחר שבעה חדשי מצור, ובזאת נחתם גורלה של מצרים שעמדה עשרים שנה במערכה נגד הפלישה ההיקסוסית, ממלכות מצרים המפוארת לא נותר עוד אלא האזור הדרומי. ובירתו תבי, אך אין תקווה שהיא תוכל לעמוד מול הלחץ החדש של הפולשים מהצפון.

 

יחידות מובחרות של חיילי החבירו נכנסו היום לעיר הבירה המצרית ועשו בה שמות. מקדשים מפוארים נהרסו ונשדדו. רחובות העיר מלאים גופות מתי-רעב ומגפות אשר נשתררו בעיר בגלל הרס תעלות המים הרבות בסביבה. מעשה שפירושו בתנאי הארץ - רעב מוחלט; במקדש רע הועלה בפקודת המלך פסל האל סותח במקום האל רע כאל עליון על כל הארץ. המצרים מזהים את סותח עם האל סת.

 

 

הרכב ההיקסוסי בקרב

 

עם זאת מוסרים יודעי דבר שמלך ההיקסוסים לא יקיים את מוף כבירה, כי רחוקה היא מדי מהעורף הצפוני שלו. מניחים שהבירה תהיה בפיבסת (בובסתיס) או כאן בצוען, היא העיר החדשה שהוקמה לפני 12 שבה עם כיבוש האזור הצפוני של מצרים.

 

 

מצרים העליונה-עצמאית

תבי. הנה הגיעה סבק-נפרו (סבק היפיפייה) בתו הישישה של אמני מחאט השלישי ואחותו של השליט האחרון במוף אמנמחאט הרביעי. בבואה הכריזה בת פרעה שעוד לא אבדה תקוותה של מצרים, וישועתה תבוא שוב ממצרים העליונה, כלומר מתבי כאשר אירע לא פעם בדברי ימיה המפוארים של מצרים. על כל פנים תישאר מצרים העליונה עצמאית ולא תהיה למס עובד לכובשים האסיאתיים. עוד שוב ישובו ימיה המפוארים של השושלת הי"ב, עוד ישלוט רע לכל אורכו של נהר מצרים". סיימה בת פרעה את הודעתה.