רוב מצרים תומך בצפנת
לחץ כאן לתצוגת הדפסה

רוב מצרים תומך בצפנת

מיעוט קטן מתקיף את מדיניותו

רוב מצרים תומך בצפנת

 ממש כמו בימי הרווחה במצרים, שאז זיכתה הרפורמה המהפכנית במסים את צפנת פענח בתמיכה מצד השדרות הרחבות של ההמונים העשוקים, ובמיוחד מצד האיכרים הזעירים, כן גם היום מקדמים רוב התושבים בברכה את המשנה-למלך הצעיר, ורואים בו את מצילה של מצרים.

 

אולם מדי פעם נשמעים פה ושם דברי ביקורת ומחאה. המתנגדים העיקריים הם, כמובן, העשירים. אין הם שבעי-רצון היום מן המחירים שעליהם לשלם תמורת התבואה שהם קונים, משהיו שבעי-רצון לפני כשנתיים - כאשר היו חייבים במס החלק החמישי על יבולם. לדבריהם, לא היה אותו מס הוגן, כיוון שהיה עליהם לשלם עשרה ועשרים מונים לעומת איכרים אחרים, שהיו בעלי אחוזות קטנות יותר.

 

באותם הימים הם תבעו "מסים שווים". היום דורשים הם שוויון בקניית מזון. במכתב שפורסם לאחרונה בעיתון "ידיעות תבי", מתלונן בעל אחוזה גדול במצרים העליונה כי "מפלים אותו לרעה- כאשר הוא הולך לתחנת-האספקה המקומית שלו לקנות מזון. אילצו אותו, הוא כותב, "לעשות שינויים שונים ומשונים, שלא נשמע כדוגמתם" באחוזתו, לפני שמכרו לו את התבואה שנזקק לה, כדי להחיות את עצמו ואת משפחתו.

 

כן רוגז בעל המכתב על "האלפים המקבלים את מנת המזון שלהם חינם על ידי שהם מעמידים פני עניים ואביונים". בעל המכתב מסיים בהתקפה נזעמת על השלטונות, ובמיוחד על צפנת-פענח, על שהם מפלים לטובה את כוהני הדת בעלי-האחוזות, הן בשיטת המסים בשנים הקודמות והן במדיניות של מכירת המזון בהווה.

 

מכתב אחר, שהופיע אף הוא באותו עיתון, מותח ביקורת על מדיניות היצוא של הממשלה, "אנחנו המצרים", כותב בעל המכתב הזה, "מקבלים רק את מנות-המזון החיוניות כדי להתקיים ולא לגווע ברעב, ואילו באותו זמן עצמו מוצאות מן הארץ כמויות-מזון עצומות בכל יום ויום כדי לאפשר זרימה בלתי פוסקת של זהב לאוצרו של פרעה... מה יקרה אם יימשך הרעב יתרוקנו אסמינו? האם גם אז יניחו לנו למות ברעב כדי שמעט התבואה שתישאר תשמש למטרות יצוא על מנת להגדיל עוד יותר את מלאי הזהב שבאוצר?