פרעה תותמוס הגיע לפרת
לחץ כאן לתצוגת הדפסה

פרעה תותמוס הגיע לפרת

המנצח מצהיר כי סיים שליחותו ומתכונן לחזור לאחר ששבה שבויים במספר עצום.

מאת כתבנו המיוחד

פרעה תותמוס הגיע לפרת

 ני, נהרינה (על נהר פרת). - פרעה מלך מצרים אחפרכרה תותמס פרץ אתמול בראש צבאותיו אל תוך העיר ני, היא בירת המדינה בעלת אותו שם, על גדתו המערבית של הנהר פרת, ולכד את העיר.

 

המלך הביע את שביעות רצונו מתוצאות המערכה שניהל, אשר אפשר לראותה כבר כאילו הגיעה לסיומה. נודע ממקורות מוסמכים כי לא ייעשה כל ניסיון לחצות את הפרת ולפרוץ אל שטח המיטאנים.

 

החורים שבנהרינה לא עצרו כוח לבלום את התקדמותו של פרעה תותמס, כשם שלא עצר כוח כל עם אחר שנמצא בדרכו. בהודעה הרשמית של הצבא המצרי נאמר, כי אלפים מאנשי האויב נהרגו, ונתפס "מספר עצום" של שבויים. כן נאמר שם כי פרעה תותמס "גילה כי האויב קשר עליו בסתר... וערך בו טבח גדול. מניחים כי הכוונה כאן לשרידים מסוימים של ההיקסוסים, אשר תותמס חושד בהם כי קשרו קשר לחרוש את פעולות-האיבה נגד מצרים.

 

הפעולה הראשונה

פרעה אח-מוסה, ששחרר את ארצו מן המלכים ההיקסוסים והקים את השושלת הנוכחית, השמונה עשרה, עשה בשעתו פעילת יסודית ביותר: הוא גרש את כובשי מצרים ממצודת העוז שלהם שבדלתה, אוואריס, ורדף אחריהם עד שרוחן - הוא המבצר אשר ההיקסוסים כה בטחו ובאו בו, בכנען הדרומית, ואשר נכנע לאחר מצור של שלוש שנים. אולם, בעוד שהצליח לשבור את מטה עוזם של ההיקסוסים במצרים ולגרש את הפולשים מתוך הארץ, לא עלה בידו למחות אותם כליל מעל פני האדמה.

 

 מלך חורי 

 

מרידות שפרצו מדי פעם בארץ ההרים של רתנו (כנען) וכן צפונה משם, שימשו להזכיר למלכי מצרים כי סכנת ההיקסוסים טרם חלפה.

 

אמן-חוטפ, שעלה על כס המלוכה אחרי אח-מוסה, ראה צורך לערוך מסע צבאי לתוך רתנו, כדי להציב מחדש את שלטון מצרים על כנו באזור זה. מסעותיו של אח-מוסה ושל אמן-חוטפ פינו את הדרך לתותמס במסעו הנוכחי, והוא לא נתקל בהתנגדות רבה.

 

 

 

אא-כפר-כרה הוא פרעה תותמס א'

 

תותמס מרחיק מסעו

אולם תותמס העיז להתקדם יותר מאלה שהיו לפניה ואסר מלחמה על תושבי המחוז הצפוני נהרינה, מזרחית מן העיר הגדולה חלב.

 

לאחר שהשיג את משימתו בהתקפה עומד תותמס עתה לחזור, עם צבאו ועם השבויים אשר שבה. אין ספק כי בשובו מצרימה, ידאג שמעשי גבורתו "בארץ אמו" (כפי שמכנים המצרים חלק זה של אסיה) יירשמו כראוי לדורי דורות.

 

יבולו של יום

קצין הצבא המצרי הוותיק, פנחב, הרג במו ידיו ביום הקרבות בנהרינה, עשרים ואחד מחיילי האויב, שאת ידיהם הכרותות הביא שי למלך תותמס, כהוכחה מוחשית ליעילותו ולגבורתו.

נוסף לכך הוא תפס סוס אחד ורכב אחד.